Depressiivne aju. Miks me end nii halvasti tunneme, kui meil nii hästi läheb
Populaarne kirjanik ja psühhiaater Anders Hansen arutab, miks me end nii halvasti tunneme, kui meil ometi nii hästi läheb. End vaimselt halvasti tundes on kerge arvata, et aju on katki läinud, kuid ärevus ja erinevat liiki depressioonid on loomulikud seisundid. Need on jäänud meiega kaugetest aegadest, kui pidevalt valitses oht surra nälga või nakkushaigustesse. Me ei ole loodud kogu aeg rõõmsad ja õnnelikud olema – kui oleksime, siis jäänuks meie esivanemate eksistents väga lühikeseks.
Autor selgitab, kuidas meie enesetunne toimib. Heidame pilgu oma tundeelule ja enesetundele aju vaatepunktist ja uurime, miks aju just nii töötab. Mis toimub ajus tavalisimate vaimsete hädade, depressiooni ja ärevuse ajal ning miks vahel võivad need märku anda hoopis korras tervisest, mitte haigusest. Uurime, kas tõesti tunneme end halvemini kui varem ja kuidas võib seda mõjutada bioloogiline vaade meie tundeelule. Lõpuks püüame järeldusele jõuda, mis meid õnnelikuks teeb.
ANDERS HANSEN on omandanud Karolinska instituudis arstikutse ja töötab psühhiaatria valdkonnas peaarstina. Tal on ka oma populaarne telesaade, mis räägib inimese aju keerukusest. Hanseni sulest on ilmunud mitmeid menukaid raamatuid ning inimese aju ja tervise küsimustes on ta vaieldamatult Rootsi üks parimaid eksperte.
Varem ilmunud Anders Hanseni raamatud:
„Tugev aju“ (2018)
„Ekraaniaju“ (2020)
„Juuniori tugev aju“ koos Mats Vänbladiga (2021)
„Juuniori ekraaniaju“ koos Mats Vänbladiga (2022)