Naadimetsast paradiisiks ehk kuidas saada silmapaistvat ja vähe hoolt nõudvat aeda
Eestlased on väga töökad ja valmis pingutama, et saada oma aias head tulemust. Kahjuks jääb paljudel veel puudu mõningatest olulistest teadmistest, et saavutada püsivalt ilus ja vähe hoolt nõudev aed.
Siit raamatust leiad seitsmest osast koosneva mudeli, mis otseselt mõjutab seda, kui palju või vähe hoolt aed vajab ja kuidas see välja näeb. Neid etappe järgides ei jää edu tulemata, see on toimiv ja sadu kordi läbi proovitud viis rajada ilus ja vähem hoolt nõudev aed.
- Aia väljanägemist ja hooldusvajadust mõjutavad otseselt ja kaudselt järgmised osad:
- Kujundusplaan ehk millise kujuga on istutuste serv.
- Taimede valik ehk kui palju hoolt taimed vajavad.
- Istutusplaan ehk kuidas täpselt on taimed istutusel jaotatud.
- Pinnase ettevalmistus ehk mida tehakse pinnasega enne istutamist.
- Töövõtted ehk kuidas peenart rajatakse ja hooldatakse.
- Perfektsus ehk millele tööde puhul tähelepanu pööratakse.
- Tööriistad ehk milliste tööriistadega tehakse rajamis- ja hooldustöid.
Põhiliste osade kõrvale olen toonud elulisi lugusid ja näiteid klientide aedadest, nende tegevuse tulemustest. Teksti ilmestavad fotod ja joonised, mis näitavad tööde eri etappe ning sedagi, mis lõpuks välja võib tulla. Fotode juurde olen märkinud võimalikult paljude taimede nimetusi, et saaksid soovi korral ka ise taimedega oma aias katsetada. Raamatust leiad allikaid, kust võid alla laadida lisamaterjale või end aia teemal arendada.
Olen veendunud, et Eestil on väga suur potentsiaal tõusta juhtivate aiandusriikide kõrvale, seepärast otsustasin panna kokku raamatu, mis annab aiaomanikele täpse süsteemi, kuidas luua ilus ja hiljem vähem hoolt vajav aed.
Maria Palusalu
aiakujundaja, raamatu autor
Tõtt-öelda on see raamat pea ainus eestikeelne aiakujundusele ja aia rajamisele keskendunud teos, mille autoril on hoolimata noorest east ette näidata pikk praktiline aianduses tegutsemise kogemus, maastikuarhitekti diplom ning mis peamine – kaks hektarit silmipimestavalt ägedat kodust iluaeda, mis aiainimestele on tuntud kui Palusalu Aed. Nii võib iga huviline oma silmaga kaema minna, et raamatus rohkete näidete ja fotodega ilmestatud õpetussõnad peavad päriselus sajaprotsendiliselt paika.
Eva Luigas, hobiaednik
Maria raamatut lugedes jookseb lugejal silme ees pilt omaenese aiast. Ahaa! Just nii ma teen! Just sinna panen kurerehad, sinna naistenõgesed ja sinna sibullilled! Kas kapi otsas on veel kalkat ja millimeetripaberit? Kuhu jäi mõõdulint!? Juba tahaks mõõta, planeerida ja luua! Juba tahaks haarata labida, tormata õuele ja kukkuda kühveldama!
Maria jutustab ja lugeja näeb vaimusilmas kõrreliste voogamist, tunneb ninas lavendlilõhna ja palja talla all murupindade siledust.
Ja siis kunagi, aastaid hiljem, võimalik, et kevadhommikul, aga võib-olla hoopis suveõhtul avastab ta endalegi imestuseks, et unistus paradiisiaiast on saanud teoks.
Madis Jürgen, ajakirjanik
Olen paarkümmend aastat oma aias ringi tuuseldanud, kuulanud tarku nõuandeid, teinud palju asju oma peaga ja muudkui tegutsenud. Kaevanud, istutanud, niitnud, kompostinud, kastnud, väetanud … Kulutanud palju jõudu, aega ja raha, aga tulemus on kasin. Kui ühel hetkel saad aru, et jaksu jääb vähemaks, tuleb hakata mõtlema.
Seda raamatut lugedes sain aru, kui tarvilikud on aia tervikpilt ja asjatundja läbi proovitud teadmised. Kui järgida neid suurepäraseid nõuandeid, lõpetad rööprähklemise, sest aega annab kõvasti kokku hoida!
Anne Reemann, näitleja