Ajast ja veest. Jutustus tulevikust

Andri Snær Magnason

Järgmise saja aasta jooksul muutub kogu maakeral leiduva vee olemus täielikult. Liustikud sulavad, merepinna tase tõuseb ja merevee happesus muutub rohkem kui viimase 50 miljoni aasta jooksul. Need muutused puudutavad elu kogu Maal: kõiki elusolendeid ja tegevusi, kõike, mida tunneme ja kõiki, keda armastame. Need muutused on keerulisemad kui enamik sellest, millega inimmõte on harjunud tegelema, suuremad kui kõik varasemad kogemused, suuremad kui inimkeel. Millised sõnad suudaks edasi anda midagi nii hiiglaslikku? Mis juhtub Maaga täna sündinud lapse eluajal?

Islandi kirjanik Andri Snær Magnason teeb katse tulevikku selgust tuua. Ta võtab vabaduse olla nii isiklik kui ka teaduslik, põimides ühte Põhjala ja India muistseid müüte, omaenda eellaste lugusid ning vestlusi Tema Pühaduse dalai-laamaga, püüdes kaardistada kliimamuutustega kaasnevaid muresid ja jõuda lähemale nende lahendustele. See poeetiline jutustus, olemuselt kui reekviem liustikele, on ühelt poolt reisikiri, teisalt haarav mõtisklus maailma ajaloo ainetel. Ennekõike paneb autor lugejatele südamele üht: me ei tohiks elada tulevaste põlvede arvelt.

Raamatut illustreerivad mustvalged fotod, mis viivad lugeja ajarännule üle kogu maailma, Islandi liustikest kuni J.R.R. Tolkieni kodu ja dalai-laama vastuvõturuumini.

Andri Snær Magnason (1973) on üks Islandi tuntumaid kirjanikke, kes on pälvinud Islandi kirjandusauhinna nii ilukirjanduse, lastekirjanduse kui ka aimekirjanduse vallas. Peale selle on Magnason kirjutanud luulet, näidendeid, novelle ja esseesid. Eesti keeles on varem ilmunud tema lasteraamat „Sinise planeedi lugu“ (2001).

Magnason on ka mitme dokumentaalfilmi autor ja kaasrežissöör. Tema loomingut on tõlgitud või esitatud enam kui 40 maal, teosed on pälvinud auhindu ning nominatsioone üle kogu maailma. Aktiivse kliimaaktivisti ning tulevikku suunatud mõtlejana on ta astunud külalislektorina üles nii Islandi ülikoolides kui ka Columbia, Harvardi ja Keele’i ülikoolis.

2010. aastal pälvis Magnason Alfred Toepferi fondi auhinna KAIROS, millega tunnustatakse Euroopat ühendavaid kultuurisidemeid loonud inimesi.

2016. aastal kandideeris Magnason Islandi presidendiks ja tuli üheksast kandidaadist kolmandaks. Oma valimiskampaanias pani ta suurt rõhku kliimamuutuse teemale. Magnason elab koos naise ja nelja lapsega Reykjavíkis.

Ajast ja veest. Jutustus tulevikust
Andri Snær Magnason