Teejuht kultuuripsühholoogiasse
„Teejuht kultuuripsühholoogiasse“ on raamat sellest, kuidas meie, inimesed, loome ennast ja oma maailma. Me teeme seda, kuna oleme parandamatud tähenduseloojad: kõike, mida elus kogeme, on meil tarvis mõtestada, selle asemel et lihtsalt reageerida või tegutseda. Või täpsemalt: reageerides või tegutsedes maailmas, milles elame, konstrueerime selle enda jaoks tähendusrikkana.
Kultuuripsühholoogia räägib inimkehadest läbi nendes kehades elavate ja ettepoole vaatavate isikute kultuurilise pilgu. Teiste loomadega võrreldes on inimestel erilised moodused oma keha käsitlemiseks. Kui kehad ilmale tulevad – teisest kehast sünni teel –, sisenevad nad maailma, mille on muutnud tähendusrikkaks nende loojad, teised inimkehad, kes on ilmaletulnu vaimuga seotud. Inimesed on viinud ka tähendusloome oma peast välja kõige selleni, mis keha ümbritseb, alates selle mähkimisest kuni eluks vajalike tähendusrikaste keskkondade konstrueerimiseni. Siiski on kõige keskmes elav inimkeha, mis tegeleb aktiivselt oma maailma avastamisega, üritades võimatut – minna teisele poole horisonti –, ning nihutab oma kogemuse üksikuid piire aina kaugemale ja kaugemale. Seega, alguses ja lõpus oli ja on alati keha. Sõna sünnib keha kaudu ning korraldab keha drastiliselt ümber. Neid ümberkorraldamise protsesse kultuuripsühholoogia uuribki, olles teadus inimliku olemise viisidest.
Tänapäevases versioonis on kultuuripsühholoogia väga uus psühholoogia valdkond.
Raamat visandadab võimalikke uusi viise, kuidas teadusena – mitte psühholoogiana oma praeguses seisus, vaid psühholoogiateadusena, mida toetavad tänapäevane edasijõudnud bioloogia, keemia, robootika ja antropoloogia – saaks psühholoogia metodoloogilist baasi uuendada. Need uuendused sünnivad, kui kultuur psühholoogiasse tagasi tuua ja näha tema rolli psüühikas.
„Teejuht kultuuripsühholoogiasse“ on vahend, mille abil lugejad saavad ennast ise kultuuripsühholoogia kaudu avastada.
Jaan Valsiner (snd 1951) on üks moodsa kultuuripsühholoogia alusepanijaid. Ta on töötanud Põhja-Carolina Ülikoolis Chapel Hillis ja Clarki Ülikoolis Massachusettsis; praegu on ta seotud Aalborgi Ülikooliga Taanis. Aastatel 1969–1971 õppis Valsiner Tallinna Pedagoogilises Instituudis, mille õigusjärglane Tallinna Ülikool promoveeris ta 2008. aastal audoktoriks. Valsineril on lähedased sidemed ka Tartu Ülikooliga, kus ta 1976. aastal kaitses diplomitöö. Tema tööd on tunnustatud Fulbrighti auhinna (1995), Humboldti preemia (1995) ja Hans Kiliani auhinnaga (2017).
Teose esmaväljaanne ilmus ingliskeelsena pealkirja all „An Invitation to Cultural Psychology“ mainekas Sage’i kirjastuses 2014. aastal.